Zabezpieczenie budynku przed czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim opadami atmosferycznymi, ale także chłodem – wymaga zastosowania odpowiedniej stolarki otworowej. Będzie ona również pomagała w ograniczeniu ucieczki ciepła oraz stanie się elementem wpływającym na to, jak prezentuje się cały obiekt. Jej istotną częścią okaże się brama garażowa. W Kielcach modele od czołowych producentów wraz z montażem można zamówić w firmie ABE – Okna i Drzwi, oferującej także przesłony okienne oraz parapety. Ponieważ cała stolarka budowlana jest dość kosztowana, a jej wymiana nieco kłopotliwa, wybierając odpowiednie produkty, warto zwrócić uwagę na ich żywotność. Przekonajmy się, co o niej decyduje w przypadku bram garażowych.
Co ma znaczenie, gdy chodzi o długość eksploatacji bramy garażowej?
Czas, w jakim brama będzie właściwie spełniała swoją funkcję, jest uzależniony od kilku czynników. Znaczenie ma przede wszystkim dobrze dopracowana konstrukcja, która zapewni właściwy rozkład obciążeń i zapobiegnie uszkadzaniu poszczególnych elementów skrzydła oraz stelaża, na jakim są umieszczone. Ważne będą też części najintensywniej użytkowane, a więc mechanizm odpowiedzialny za przemieszczanie skrzydła i jego blokowanie. Nie można zapominać o roli, jaką odgrywa prawidłowe zabezpieczenie całości przed czynnikami zewnętrznymi, a więc zastosowane powłoki malarskie i warstwy antykorozyjne bądź okleiny. Istotne są użyte materiały, które powinny być dobrane tak, by bez problemu znosiły wieloletnie korzystanie z bramy. Całość nie może też z czasem tracić efektownego wyglądu, ulegając odbarwieniom.
Jakie czynniki wpływają na żywotność bramy garażowej?
Ważną kwestią zawiązaną z żywotnością bramy będzie jej właściwy montaż. Wszystkie komponenty muszą być znakomicie wypoziomowane, co ograniczy zużycie ich elementów roboczych, a także prawidłowo osadzone w otworze wjazdowym. Warto też pamiętać o okresowym serwisowaniu i regulacji mechanizmów.