Z jakich materiałów tworzone są rolety zewnętrzne?

rolety zewnętrzne na oknach
2 lutego 2024

Okna i drzwi balkonowe oraz tarasowe to element wyposażenia budynku, który często staje się miejscem, gdzie dochodzi do zjawiska ucieczki ciepła zimą, co zwiększa koszty eksploatacji. Latem będą również przyczyniały się do nadmiernego nagrzewania się wnętrza. Z racji swego charakteru są także narażone na uszkodzenie, a ponadto mogą okazać się słabym punktem, który wykorzystają przestępcy, chcący dokonać włamania. Sposobem na przeciwdziałanie takim zdarzeniom będą dobrze dobrane i prawidłowo zainstalowane rolety zewnętrzne. W Kielcach są one dostępne w dużym wyborze w ofercie firmy ABE Okna i Drzwi, specjalizującej się w sprzedaży oraz montażu stolarki otworowej, w tym bram garażowych. Przekonajmy się, z czego powstają rolety zewnętrzne i sprawdźmy, jaka jest ich konstrukcja.

Co trzeba wiedzieć o roletach zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne to doskonałe zabezpieczenie przed dużym nasłonecznieniem, wychładzaniem wnętrza zimą oraz hałasem czy ryzykiem włamania. Składają się z wąskich lamelek połączonych ze sobą, które przesłaniają powierzchnię przeszklenia, a w czasie, gdy nie są potrzebne, mogą być uniesione przez nawinięcie ich na wałek umieszczony w kasecie znajdującej się ponad otworem okiennym. Za utrzymywanie stabilnej pozycji odpowiedzialne są dwa u-kształtne profile przytwierdzane do muru, w których przemieszczają się końcówki lamelek.

Z czego powstają rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne powstają z wykorzystaniem różnych materiałów. Najczęściej wykonuje się je z użyciem aluminium, które jest niezwykle lekkie, a w postaci odpowiedniego stopu również wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Powszechnie wykorzystywane jest również popularne PVC. Coraz częściej przy produkcji rolet zewnętrznych stosowane są także materiały kompozytowe – w przypadku rolet RKS obudowa tj. kaseta i prowadnice są robione z ceramiki oraz polistyrenu czy poliuretanu wzmocnionych drutem zbrojeniowym.